Ο Κολοσσός νίκησε με 88-73 το Λαύριο και ο Περάντες έκανε triple-double

Με κύριο πρωταγωνιστή τον Λόντον Περάντες, ο Κολοσσός κατάφερε να επικρατήσει με 88-73 του Λαυρίου, στο κλειστό γυμναστήριο Καλλιθέας Ρόδου, για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Περάντες μπορεί να μην είχε τα καλύτερα ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς (5/15), αλλά κατάφερε να κάνει triple-double με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ, βοηθώντας δυναμικά στη νίκη της ομάδας του, το οποίο καλύπτει και τη διαφορά της ήττας από τον πρώτο γύρο.

Χάρη στην εξαιρετική απόδοσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Άντριου Γκάουντλοκ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ενώ ο Λούκα Μπραΐκοβιτς πέτυχε 19 πόντους με 9/11 σουτ, 1/1 βολή και 5 ριμπάουντ.

Το Λαύριο δεν κατάφερε να αποφύγει την 8η ήττα σε 9 παιχνίδια, παρά τις προσπάθειες των Ντέιβιντ ΝτεΤζούλιους (17π.), Χαλίντ Μουρ (15π.), Νόα Χόρχλερ (11π.-7ρ.), Ξαβιέρ Καστανέντα (11π.).

Ο Κολοσσός κυριάρχησε, προηγούμενος στο σκορ με +16 πόντους, κατέκτησε 10 περισσότερα ριμπάουντ και διανέμοντας 11 ασίστ, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις 11 παραπάνω βολές που εκτέλεσαν (μόλις 66%) και αντιμετώπισαν δυσκολίες στα τρίποντα με 5/22 προσπάθειες.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το σκορ των γηπεδούχων ήταν 26-13 στο πρώτο δεκάλεπτο και 41-28 στο δεύτερο, χωρίς να βρεθεί ποτέ πίσω στο σκορ.

Κατά το πρώτο ημίχρονο, ο Κολοσσός είχε ποσοστό ευστοχίας 62% στα σουτ δίποντου, 40% στα τρίποντο και 3/5 στις βολές, ενώ το Λαύριο είχε 52% ευστοχία στα σουτ δίποντου και 9/11 βολές, αλλά μόλις 2/9 τρίποντα.

Στο διάλειμμα, οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να τιμήσουν τον εμβληματικό Πύρρο Δήμα:

Το 41-37 άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς για το δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στο -2 (49-47), αλλά ακολούθησε σερί των γηπεδούχων 15-5 που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ της ομάδας της Ρόδου.

Κατά το τέταρτο δεκάλεπτο, το 64-57 μετατράπηκε σε 76-57 και λίγο αργότερα σε 83-61, δείχνοντας την ανωτερότητα του Κολοσσού.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 41-37, 64-54, 88-73