Ο Μπάνκστον οδηγεί τον Άρη στη νίκη επί του Κολοσσού με 88-78 (φωτογραφίες και βίντεο)

Ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει με 88-78 του Κολοσσού στο κλειστό γήπεδο της Καλλιθέας Ρόδου, με τον Κρις Μπάνκστον να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ. Με αυτή τη νίκη, ο Άρης ανέβηκε στο 4-1 και προσωρινά βρίσκεται στην κορυφή της Α1 Μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι κάλυψαν μεγάλο μέρος της διαφοράς (-19), αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα εξαιτίας των περισσότερων ευστοχιών του Άρη στην τελευταία περίοδο.

Ο Άρης, υπό τις οδηγίες του Γιάννη Καστρίτη, έδωσε τέλος στην κατάρα των εννέα συνεχόμενων ηττών απέναντι στον Κολοσσό, παίρνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και ανεβαίνοντας προσωρινά στην κορυφή του πρωταθλήματος με 9 βαθμούς.

Εκτός από τον Μπάνκστον, που σημείωσε 20 από τους 21 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης είχε καλή απόδοση από τους Γκάλινατ (19π.), Μποχωρίδη (11π., 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Χάρελ (10π., 6 ριμπάουντ).

Για τον Κολοσσό, ο Γκάουντλοκ πέτυχε 22 πόντους και ο Κολοβέρος πρόσθεσε 11 πόντους. Ο Περαντές, ο Πόλι, ο Μπραΐκοβιτς και ο Ουτόμι είχαν από 10 πόντους, ενώ ο Σίμονς απουσίαζε από την αποστολή.

Ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς τους Τολιόπουλο, Σλαφτσάκη και Μπλούμπεργκς, ενώ απουσίαζαν από τον Κολοσσό οι Καμαριανός και Πετρόπουλος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κολοσσό να προηγείται 5-0, αλλά ο Άρης απάντησε με 7-0 και από εκείνη τη στιγμή η ομάδα του Καστρίτη κατάφερε να επιβληθεί. Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Άρης προηγήθηκε με 6 πόντους διαφορά, ενώ η απόδοση των ασίστ ήταν 2-7.

Ο Κολοσσός είχε ίσους πόντους σε εύστοχα δίποντα και τρίποντα, αλλά με μεγάλη διαφορά στο ποσοστό (3/11 και 3/6 προσπάθειες αντίστοιχα). Επίσης, είχε περισσότερα επιθετικά από αμυντικά ριμπάουντ (5 έναντι 3).

Ο Γκάουντλοκ είχε θετική εμφάνιση με τη φανέλα του Κολοσσού, ευστοχώντας σε τρίποντο και δίποντο. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης συνέχισε να έχει υψηλό ποσοστό στα δίποντα (71%) και να επικρατεί σε αναλογία ασίστ, κλεψίματα και λάθη. Έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 15 πόντων χάρη σε τρίποντο του Φίλιου στο φινάλε.

Μετά το +19, ο Κολοσσός μειώθηκε στο -4 κατά την έναρξη της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Άρης ακολούθησε με 7-0 σερί. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά στους 6 πόντους πριν ο Γκάλινατ σκοράρει 7 από τους 19 πόντους του στην τελευταία περίοδο και αποβληθεί.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 35-50, 58-64, 78-88