Απόλλων Π.-Κολοσσός 69-87: Η νίκη του Κολοσσού μεγάλωσε το σκορ απέναντι στην Πάτρα!

Ο Κολοσσός πραγματοποίησε μια εκπληκτική εμφάνιση στην Πάτρα, καθώς κέρδισε τον Απόλλωνα με σκορ 87-69 στην 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ο Μπραΐκοβιτς έπαιξε εξαιρετικά, καταφέρνοντας να σημειώσει 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Περάντες επίσης έδωσε τον καλύτερο του εαυτό με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Η διαφορά στα ριμπάουντ ήταν τεράστια με 51-23 υπέρ του Κολοσσού, εξηγώντας έτσι την μεγάλη διαφορά στο σκορ. Η ομάδα της Ρόδου βρίσκεται τώρα στο 2-2, ενώ οι Πατρινοί στο 1-3.

Από την αρχή του αγώνα, ο Κολοσσός είχε το προβάδισμα, με τους Μπράΐκοβιτς και Περάντες να είναι πολύ αποτελεσματικοί. Οι παίκτες του Απόλλωνα προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τους Τι Τζέι Σταρκς και Γουάσινγκτον, αλλά ο Κολοσσός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του και να οδηγηθεί στο ημίχρονο με προβάδισμα τριών πόντων (42-39). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ροδίτες επιδόθηκαν σε μια εντυπωσιακή επίθεση και κατάφεραν να πετύχουν 27 πόντους και να καθορίσουν το αποτέλεσμα με διαφορά 16 πόντων (50-66 στο 30′). Η αποχώρηση του Τι Τζέι Σταρκς λόγω τραυματισμού τούς αναστάτωσε και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η διαιτησία του αγώνα ανέλαβαν οι Τηγάνης, Λόρτος και Χριστινάκης, ενώ τα δεκάλεπτα ήταν 16-27, 42-39, 50-66, 69-87.