Ο Πόπιριν κατακτά τον τίτλο στο Croatia Open κερδίζοντας τον Βαβρίνκα (βίντεο)

Ο Αλεξέι Πόπιριν κατάφερε να κερδίσει τον Σταν Βαβρίνκα με σκορ 6-7(5), 6-3, 6-4 στον τελικό του Croatia Open και να κατακτήσει τον τίτλο. Αυτή είναι η δεύτερη καριέρας τίτλος για τον Αυστραλό.

Ο Πόπιριν χρησιμοποίησε συνεχώς το serve & volley και ήταν πιο αξιόπιστος στο service. Τερμάτισε τον αγώνα με 4/9 break-points.

Παρόλο που ο Πόπιριν βρέθηκε πίσω στο τελευταίο σετ, κατάφερε να ανατρέψει το ματς και να κερδίσει με συνολικό σκορ 6-7(5), 6-3, 6-4.

Στον πρώτο σετ, ο Πόπιριν προηγήθηκε με break πριν τον Βαβρίνκα το επανακτήσει. Οι δύο παίκτες πήγαν στο tie-break, όπου ο Βαβρίνκα πήρε το προβάδισμα και κέρδισε το σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Πόπιριν πήρε ξανά το break και κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς.

Στο τρίτο και αποφασιστικό σετ, ο Πόπιριν πήρε ξανά το break και στη συνέχεια κράτησε το προβάδισμα για να κερδίσει τον τίτλο.