“Βασίλισσα” Ρεάλ κερδίζει την Ατλέτικο και προχωράει στον τελικό του Super Cup!

Απίστευτο μαδριλένικο ντέρμπι στο Ριάντ με θρίαμβο για τη Ρεάλ!

Η “βασίλισσα” βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κόντρα στην Ατλέτικο, αλλά τελικά κέρδισε 5-3 στην παράταση, παίρνοντας το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Super Cup, περιμένοντας τον νικητή του ζευγαριού Μπαρτσελόνα-Οσασούνα (11/01)!

Η Ατλέτικο προηγήθηκε 0-1 από νωρίς με τον Ερμόσο, αλλά η Ρεάλ αντέδρασε με γκολ από Ρίντιγκερ για το 1-1 στο 20′ και Μεντί για το 2-1 στο 29′. Ωστόσο, η Ατλέτικο αντέδρασε και ξαναπήρε το προβάδισμα 2-3 με γκολ από Γκριεζμάν στο 37′ και αυτογκόλ του Ρίντιγκερ στο 78′.

Παρόλα αυτά, η Ρεάλ δεν παραδόθηκε και έστειλε το ματς στην παράταση με τον Καρβαχάλ να σκοράρει το 3-3 στο 85′. Στο φινάλε του εξτρα μισάωρου, ο Σάβιτς έκανε τραγικό λάθος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ ο Μπραχίμ Ντίαθ υπέγραψε το τελικό 5-3 λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η Ατλέτικο προηγήθηκε με γκολ του Ερμόσο, αλλά η αντίδραση της Ρεάλ ήταν άμεση, με τον Αντόνιο Ρίντιγκερ να ισοφαρίζει στο 20′. Στο 29′, ο Καρβαχάλ έβγαλε επικίνδυνη σέντρα και ο Μεντί σκόραρε δίνοντας το προβάδισμα στη Ρεάλ. Ωστόσο, ο Γκριεζμάν ισοφάρισε σε 2-2 με φοβερό τελείωμα.

Στο δεύτερο μέρος, ο αγώνας συνεχίστηκε με αμφότερες τις ομάδες να έχουν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Τελικά, η Ατλέτικο Μαδρίτης προηγήθηκε στο 78′ ανατρέποντας το σκορ. Το ματς οδήγησε στην παράταση.

Στο εξτρα μισάωρο, οι ομάδες δεν είχαν καλές ευκαιρίες για αρκετή ώρα, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος της παράτασης να λήξει 3-3 χωρίς γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, η Ρεάλ χτύπησε δις και τελείωσε το ματς.