Θρίαμβος του Άρη κόντρα στην Ανόρθωση και στην κορυφή ο Απόλλων του Μιλόγεβιτς

Μεγάλη νίκη για τον Άρη και ανάβαση στην κορυφή για τον Απόλλωνα στο κυπριακό πρωτάθλημα.

Στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής, η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με σκορ 3-2 στο γήπεδο “Αντώνης Παπαδόπουλος”, ενώ ο Απόλλωνας επικράτησε με 4-0 της Δόξας και ανέβηκε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος. Μέχρι πρότινος, η κορυφή ανήκε στην Ανόρθωση.

Στο μεγάλο παιχνίδι της ημέρας, ο Άρης, που είχε πρόσφατα επικρατήσει επί της Ρέιντζερς στο Europa League, ξεκίνησε δυναμικά με δύο γκολ στα πρώτα 11 λεπτά. Ο Γκομίς άνοιξε το σκορ στο 7′, ενώ η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο επόμενο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν μπροστά στο σκορ στο 11′ με αυτογκόλ του Μιχαήλ. Ο Τσίκο μείωσε στο 41′, ενώ η ισοφάριση ήρθε στο 66′ με γκολ του Τζούλιου.

Ο Άρης, ωστόσο, πέτυχε το τρίτο γκολ δύο λεπτά αργότερα, με τον Κακόριν να σουτάρει και να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, αν και η στατιστική υπηρεσία το χρέωσε ως αυτογκόλ του Φερέρ.

Την ίδια ώρα, ο Απόλλων Λεμεσού μπορεί να χαρακτηριστεί ως ο μεγάλος νικητής της αγωνιστικής, καθώς επικράτησε με 4-0 της Δόξας με χατ-τρικ του Μαρκές (71′, 81′, 89′) και ανέβηκε στην πρώτη θέση. Ο Εκπολό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 6ο λεπτό.