Συνέχισαν με νίκες το σερί η Σπόρτινγκ και η Γκιμαράες

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας για την Σπόρτινγκ και τη Γκιμαράες! Οι ομάδες από τη Λισαβόνα συνέχισαν το αήττητο σερί τους και κατέκτησαν και την τρίτη σερί νίκη τους.

Η Σπόρτινγκ επικράτησε με 1-0 της Φαμαλικάο στο γήπεδο «Ζοσέ Αλβαλάδε», με τον Παουλίνιο να είναι ο χρυσός σκόρερ με ένα τέρμα στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης. Αν και δεν έκανε εντύπωση με την εμφάνισή της, η Σπόρτινγκ πήρε την νίκη και συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα.

Αντίστοιχα, η Γκιμαράες επικράτησε με 2-0 της Βιζέλα, φθάνοντας και αυτή στην τρίτη νίκη του πρωταθλήματος. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Αντρέ Σίλβα (59′) και Μέντες (72′). Αξίζει να σημειωθεί πως η Γκιμαράες παρέμεινε με 10 παίκτες στην αναμέτρηση, λόγω της αποβολής του Σάντος στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Τέλος, η Κάζα Πία προκάλεσε εκπληξη, αφού πέτυχε το ισοπαλιστικό 1-1 με την Μποαβίστα. Ο Κλέιτον άνοιξε το σκορ για την Κάζα Πία στο 33′, αλλά ο Μαλέιρο ισοφάρισε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (48′).