Συγκίνηση, έξι γκολ και ανατροπή: Ένα αξέχαστο απόγευμα για τη Λίβερπουλ του Έρικσον! (βίντεο)

Ένα υπέροχο απόγευμα στο γήπεδο “Άνφιλντ“. Μερικές πολύ όμορφες στιγμές για τη Λίβερπουλ. Μία ανατροπή με την αύρα της ομάδας, των λεγόμενων “θρύλων”. Και πολλά γκολ, με αφιέρωση στον Σβεν Γκόραν Έρικσον.

Η Λίβερπουλ κατάφερε να πετύχει τα γκολ 0-2 και 4-2, κερδίζοντας τους “θρύλους” του Άγιαξ στο 8ο φιλανθρωπικό φιλικό που διοργανώνει. Έχοντας μέχρι στιγμής συγκεντρώσει 6,4 εκατομμύρια, όμως οι συγκινήσεις που ζήσε ο Έρικσον στο “Άνφιλντ” δεν μπορούν να μετρηθούν.

Το σκορ άνοιξε στο 2ο λεπτό, με τους “κόκκινους” να επιτείνουν την πίεση μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, χωρίς όμως ανταμείβονται. Είχαν τις ευκαιρίες τους με τους Τόρες και Ροντρίγκες, αλλά το 2-0 ήρθε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.

Στην αρχή του δευτέρου μέρους, όλα άλλαξαν και ο Τζιμπρίλ Σισέ έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Αυτός ισοφάρισε σε 2-2, στη συνέχεια βοήθησε στο γκολ του Ελ Ζαρ στο 80’ και συμμετείχε στη φάση του 85ου λεπτού.

Και εκείνος που έγραψε το τελικό κεφάλαιο της συναρπαστικής ανατροπής ήταν ο Φερνάντο Τόρες, καταλήγοντας στο τελικό 4-2!