Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Πόρτο 2-0: Πήρε το ντέρμπι και ανέβηκε στην κορυφή

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε την Πόρτο με 2-0 και ανέβηκε στην κορυφή
Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας κέρδισε την Πόρτο με 2-0 στον αγώνα της 14ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Με αυτή τη νίκη, ανέβηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 34 βαθμούς, ξεπερνώντας κατά έναν τη Μπενφίκα που βρίσκεται δεύτερη, ενώ η Πόρτο είναι τρίτη με 31 πόντους.

Στον αγώνα, η Σπόρτινγκ άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Βίκτορ Γιόκερες, ενώ στο 45ο λεπτό σημειώθηκε ένα ακυρωμένο γκολ λόγω επιθετικού φάουλ από τον Σουηδό φορ. Στο 51ο λεπτό, η Πόρτο έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πέπε, ενώ λίγο αργότερα ο Πέδρο Γκονσάλβες σημείωσε το δεύτερο γκολ για τη Σπόρτινγκ. Στο τέλος του αγώνα, η Σπόρτινγκ πέτυχε ακόμη ένα γκολ, αλλά ακυρώθηκε μετά την παρέμβαση του VAR εξαιτίας επιθετικού φάουλ του Παουλίνιο.