«Ράγιο Βαγεκάνο» χορεύει στη βροχή και τη νίκη

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, η Ράγιο Βαγεκάνο επικράτησε με σκορ 2-0 της Αλαβές στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής της La Liga και προσωρινά ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Τώρα περιμένει με αγωνία τα αποτελέσματα των επόμενων αγώνων για να δει σε ποια θέση θα βρίσκεται στο τέλος της αγωνιστικής.

Από την άλλη πλευρά, η Αλαβές βρίσκεται σε μία μεσαία θέση του πίνακα.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με ένα πέναλτι εκτελεσμένο από τον Παλαζόν στο 43′. Στο δεύτερο ημίχρονο, διατήρησαν τον ρυθμό τους και κυριάρχησαν χωρίς να δέχονται πίεση. Έτσι, στο 82′ μετά από ένα ωραίο συνδυασμό και μια σέντρα από τα αριστερά του ‘Αλβαρο Γκαρσία, ο Ντε Φρούτος με ένα ωραίο πλασέ σημείωσε το τελικό αποτέλεσμα.