Πρώτη φιλική νίκη για την Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών με την Ελβετία

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών επικράτησε της Ελβετίας με 3-2 σετ σε ένα φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στη Γλυφάδα. Αυτός ήταν ο πρώτος από τους τρεις αγώνες προετοιμασίας που διεξάγονται μεταξύ των δύο ομάδων, ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος τον επόμενο μήνα.

Η Εθνική ομάδα προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά η Ελβετία αντέδρασε και το παιχνίδι αποφαίνθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η Ελλάδα πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά την Παρασκευή στις 18:00 στο “Μάκης Λιούγκας”.

Στο τάι μπρέικ, υπήρχε ισορροπία μέχρι το 6-6, αλλά η ομάδα μας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 8-6. Με μπλοκ από τον Λινάρδο και μια κόντρα από τον Πρωτοψάλτη, φτάσαμε στο 11-7. Οι Ελβετοί μείωσαν σε 12-10 με έναν άσο, αλλά δύο λάθη από τη μεριά τους έκαναν το τελικό σκορ 15-11 υπέρ της Ελλάδας, με τον Μούχλια να σημειώνει τον τελευταίο πόντο.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 22-25, 23-25, 15-11 σε σύνολο 119 λεπτών.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 7 άσσους, 62 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων, ενώ οι πόντοι της Ελβετίας προήλθαν από 3 άσσους, 69 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 12, Τζιουμάκας 10, Βουλκίδης 5, Γαλιώτος 7, Ράπτης 15, Πρωτοψάλτης 15 / Κοκκινάκης (λ), Μούχλιας 9, Λινάρδος 4.

ΕΛΒΕΤΙΑ (Μάριο Μπόμα): Ούλριχ 10, Ζίγκερ 1, Ζέλερ 10, Βον Μπουργκ 1, Βέισιγκ 28, Λενγκβέιλερ 7 / Μούλερ (λ), Χάρκσεν 2, Ζούκιτς 7, Μπίρτσλερ, Πέρεζιτς 3, Μίγκε 4.