Παυλίδης… Θερμός οδηγεί την Άλκμααρ – Συνεχίζουν αήττητοι Αϊντχόφεν και Φέγενοορντ

Με έναν εκπληκτικό Παυλίδη, η Άλκμααρ οδεύει προς τον τίτλο! Ο Έλληνας φορ πραγματικά έβαλε φωτιά και οδήγησε την ομάδα του σε μια άνετη νίκη 3-0 στην 9η αγωνιστική της Eredivisie, ανεβαίνοντας μάλιστα στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ.

Το πρώτο τέρμα ήρθε στο 11′ λόγω ενός λάθους από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ενώ με ακόμη δύο γκολ στο 59′ και 76′, ο Παυλίδης διαμόρφωσε το τελικό σκορ που φέρνει την Άλκμααρ στη δεύτερη θέση απομακρύνοντάς την μόλις κατά δύο βαθμούς από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν.

Η ομάδα του Πέτερ Μπός είχε ένα περίπατο στο «Philips Stadium» απέναντι στη Φορτούνα Σιτάρντ, κερδίζοντας με 3-1. Ο Τιλ άνοιξε το σκορ πριν τα 20 λεπτά, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Ραμάλιο με κεφαλιά έκανε το 2-0 και ο Μπακαγιόκο με ένα εκπληκτικό πλασέ στο 78′ έκανε το 3-0. Η Φορτούνα Σιτάρντ πέτυχε ένα γκολ στο τέλος με εύστοχο πέναλτι του Σιέρχαους.

Η Φέγενοορντ συνεχίζει με αμείωτο ρυθμό. Η ομάδα του Ρότερνταμ κατέκτησε μια εξαθλίωση στη Φίτεσε, επικρατώντας με 4-0. Ο Στενγκς άνοιξε το σκορ στο 7′ με ένα κοντινό σουτ, ενώ ο Χιμένες με το 13ο του γκολ έκανε το 2-0 στο 38′. Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Φέγενοορντ σημείωσε ακόμη ένα γκολ, με τον Χιμένες να πετυχαίνει τον Χερτράουντα για το 3-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μιλάμπο με ένα εντυπωσιακό σουτ στο 85′.

Αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Σάββατο 21/10

Βάαλβαϊκ – Φόλενταμ 2-1 (43′ Μιν, 90’+2′ Ουκιλί – 89′ Μπεναμάρ)

Αϊντχόφεν – Φορτούνα Σιτάρντ 3-1 (19′ Τιλ, 55′ Ραμάλιο, 78′ Μπακαγιόκο – 90’+4′ Σιέρχάους)

Ναϊμέγκεν-Άλμιερ 1-1 (69′ Μάτσον – 35′ Κιτάλα)

Φέγενοορντ-Φίτεσε 4-0 (7′ Στενγκς, 37′ Χιμένες, 49′ Χερτράουντα, 85′ Μιλάμπο)

Άλκμααρ-Χέρενφεϊν 3-0 (11′, 59′, 76′ Παυλίδης)