Ολυμπιακός-Απολλώνιος: Νίκη με τάι μπρέικ για τους ερυθρόλευκους

Σε ένα δύσκολο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει του Απολλωνίου με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού το παιχνίδι ήταν πολύ αμφίρροπο και απαιτήθηκαν οι λεπτομέρειες για να καθορίσουν τον νικητή. Παράλληλα, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Α.Ο. Θήρας στη Σαντορίνη, παραμένοντας στην 10η θέση του πρωταθλήματος.

Επίσης, σημειώθηκαν και άλλα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, με τον Άρη να επικρατεί του Γ.Σ. Πεύκων στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ, ενώ η Θέτιδα κατάφερε να πάρει τη δεύτερη νίκη της επικρατώντας της Λαμίας με 3-1 σετ και ανεβαίνοντας έτσι στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Για την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Απολλώνιο, τα σετ διαμορφώθηκαν ως εξής:

• 1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-14, 25-17
  • 2ο σετ: 7-8, 16-12, 19-21, 26-28
  • 3ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 29-27
  • 4ο σετ: 8-3, 16-13, 20-21, 29-31
  • 5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-11, 15-13

Το συνολικό σκορ του Ολυμπιακού προήλθε από 9 άσσους, 75 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων ενώ ο Απολλώνιος είχε 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

Οι κορυφαίοι παίκτες για τον Ολυμπιακό ήταν οι Νίζετιχ με 23 πόντους, Κούμπουρα με 27 πόντους και Μλεΐνκοβα με 27 πόντους. Από τη μεριά του Απολλωνίου, οι καλύτεροι ήταν οι Ασόνια με 25 πόντους και Ράπτης με 18 πόντους.

Σχετικά με το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Α.Ο. Θήρας, τα σετ διαμορφώθηκαν ως εξής:

• 1ο σετ: 8-1, 16-5, 21-5, 25-12
  • 2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-20, 25-22
  • 3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-21

Το συνολικό σκορ του Α.Ο. Θήρας προήλθε από 13 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 5 άσσους, 27 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Οι κορυφαίοι παίκτες για τον Α.Ο. Θήρας ήταν οι Φερνάντες με 13 πόντους και Ράπτης με 18 πόντους. Από τη μεριά του ΠΑΟΚ, οι καλύτεροι ήταν οι Γουίλιαμς με 12 πόντους και Κλέπκου με 12 πόντους.