Ο Ζότα γίνεται Σαλάχ και η Λίβερπουλ συνεχίζει με +5 βαθμούς από όλους! (βίντεο)

Γνώριζε από την αρχή ότι αντιμετωπίζει μια δύσκολη αναμέτρηση εναντίον της εξαιρετικής ομάδας του Άντονι Ιραόλα, της Μπόρνμουθ. Τα “κεράσια” είχαν συγκεντρώσει περισσότερους βαθμούς από οποιαδήποτε άλλη ομάδα, εκτός από τη Λίβερπουλ, κατά τον τελευταίο δίμηνο, και φαινόταν έτοιμη να πάρει εκδίκηση για τον αποκλεισμό της στο Λιγκ Καπ την 1η Νοεμβρίου του 2023.

Όμως η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν προετοιμασμένη και παρόλο που δεν εντυπωσίασε, κατόρθωσε να πάρει αυτό που χρειαζόταν – τρεις βαθμούς με τη νίκη, αντιμετωπίζοντας αρκετά αγωνιστικά προβλήματα όπως η εκκίνηση του 20χρονου Κόνορ Μπράντλεϊ στην Premier League για πρώτη φορά.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά μέτριο, με λίγες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες, και μια φυσιολογική ισοπαλία 0-0 που πιθανόν θα έπρεπε να ευνοούσε τη Μπόρνμουθ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με παράπονα από τη Λίβερπουλ, όχι μόνο για το μαρκάρισμα στον Κλάιφερτ στο 34ο λεπτό, αλλά και για μια αμφισβητούμενη φάση λίγα λεπτά μετά το 1-0 του Νούνιες στο 49’. Ο Ζότα πέφτει μέσα στην περιοχή, αλλά κανείς δεν αντιδρά, και το σκορ παραμένει 1-0 υπέρ της Μπόρνμουθ.

Ωστόσο, ο Ζότα εμφανίστηκε ξανά και με μια ασίστ του Κόντι Χάκπο στο 71’ μετατρέπει σε γκολ το σκορ, δίνοντας ένα ασφαλές προβάδισμα 2-0 στη Λίβερπουλ.

Στα επόμενα λεπτά, είδαμε μια σημαντική παρέμβαση του Κονάτε απέναντι στον Ντόμινικ Σολάνκε, καθώς και το δεύτερο γκολ από τον Ζότα στο 80′.

Το 3-0 διατηρήθηκε άνετα, παρά τη φάση του Μπρουκς στο 90’, με τον Κέρτις Τζόουνς να αντιμετωπίζει ενοχλήσεις στο 82’, και τον Νούνιες να διαμορφώνει το 4-0 με τη Λίβερπουλ να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 48 βαθμούς μετά από 21 αναμετρήσεις.