Ο Τσιτσιπάς κερδίζει τον Ρουντ στον τελικό του Μόντε Κάρλο με 2-0 sets!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιστρέφει στο Μόντε Κάρλο για μια ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση, κερδίζοντας τον Κάσπερ Ρουντ στον μεγάλο τελικό με 2-0 σετ (1-6, 4-6). Με τον χαρακτηριστικό του φορχαντ και την εξαιρετική απόδοσή του, ο τενίστας από την Ελλάδα κατάφερε να κάνει τέσσερα break και να κερδίσει τον αντίπαλό του.

Αυτή ήταν η τρίτη φορά που ο Τσιτσιπάς κατακτά τον τίτλο στο Μάστερ του Μόντε Κάρλο, έχοντας νικήσει προηγουμένως τους Ρούμπλεφ (2-0) το 2021 και τον Φοκίνα (2-0) το 2022. Με αυτή τη νίκη, ο Τσιτσιπάς ανέβηκε στην 7η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, ολοκληρώνοντας έτσι μια δύσκολη περίοδο με τραυματισμούς και ήττες που επηρέασαν την ψυχολογία του.

Στο ματς, ο Τσιτσιπάς εντυπωσίασε με το φόρχαντ του και τα εκπληκτικά χτυπήματά του κοντά στο φιλέ, ενώ κατάφερε να κάνει τέσσερα break και να κερδίσει τον αντίπαλό του με συνολικό σκορ 2-0 σετ.

Με την κατάκτηση αυτή, ο Τσιτσιπάς επιστρέφει δυναμικά στην κορυφή του τένις και αποδεικνύει την ανωτερότητά του στην χωμάτινη επιφάνεια του Μόντε Κάρλο.