Ο Μίλτος Τεντόγλου κατακτά την πρώτη θέση με τρία άλματα

Ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε ό,τι χρειαζόταν για να κερδίσει. Ο πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος πήδηξε 8,42 μέτρα στην τρίτη προσπάθεια του και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου στο Βόλο, διατηρώντας τον τίτλο του.

Ο πρωταθλητής της παγκόσμιας διοργάνωσης στη Βουδαπέστη έκανε 8,08 μέτρα στην πρώτη προσπάθεια και 8,18 στη δεύτερη. Μετά το εντυπωσιακό άλμα των 8,42 μέτρων, αποφάσισε να μην συνεχίσει για να μην ρισκάρει εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων, αφήνοντας τους άλλους αθλητές να διεκδικήσουν τις υπόλοιπες θέσεις.

Εάν ο άνεμος ήταν στα επιτρεπτά όρια (+2,3), τότε το άλμα των 8,42 μέτρων θα ήταν η δεύτερη καλύτερη επίδοση του Τεντόγλου για φέτος, μετά το εντυπωσιακό 8,65 μέτρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο στη Ρώμη.