Ο Λεβερκούζεν προκρίνεται στους “4” του Europa League, η Γουέστ Χαμ αποκλείστηκε (βίντεο)

Η αναμέτρηση ήταν απλή από την αρχή. Η Γουέστ Χαμ είχε ήδη ηττηθεί από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν με 2-0 στη Γερμανία και έπρεπε να ανατρέψει το σκορ για να προκριθεί στα ημιτελικά. Από την άλλη πλευρά, η Λεβερκούζεν ήξερε πως αν διατηρούσε το μηδέν, θα έσπαγε κάθε ρεκόρ της ομάδας. Η Γουέστ Χαμ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι.

Στο 11ο λεπτό, η Λεβερκούζεν άνοιξε το σκορ με τον Αντόνιο. Η ομάδα προσπάθησε να διαχειριστεί το αποτέλεσμα, κρατώντας τη μπάλα και προσπαθώντας να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Η επανάληψη ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές. Τελικά, η Λεβερκούζεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 88ο λεπτό με τον Φρίμπονγκ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Europa League.