Ο Ιωνικός επιστρέφει στις νίκες με τον υπογραφή του Ντάουντα

Ο Ιωνικός βρέθηκε ξανά στο δρόμο των νικών! Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Superleague 2, οι Νικαιώτες επικράτησαν με 1-0 επί του Διαγόρα στην έδρα τους. Το γκολ που αποφάσισε το ματς προήλθε στο πρώτο μέρος, και μετά το πλήρωμα του χρόνου διατήρησαν το προβάδισμα. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού παραμένει στη δεύτερη θέση του Νότιου ομίλου, με διαφορά οκτώ βαθμών από την πρώτη θέση που κατέχει η Athens Kallithea.

Ο Ιωνικός δικαιούταν τη νίκη, καθώς ήταν καλύτερος στο ματς γενικότερα. Το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα προήλθε στο 38ο λεπτό, με μια εξαιρετική κεφαλιά του Ντάουντα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα να έρθουν αντιμέτωποι με την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους.

1ος όμιλος

Πρόγραμμα 19ης αγωνιστικής

Σάββατο 27 Ιανουαρίου, 2024

Καμπανιακός-Νίκη Βόλου 0-2 (3′ Κρητικός, 8 Λίταινας)

Κυριακή 28 Ιανουαρίου, 2024 (15:00)

ΠΑΟΚ Β-Μακεδονικός 2-0 (26′ αυτ. Γρομητσάρης, 35′ Γκούμας)

Κοζάνη-Απόλλων Πόντου 1-0 (25′ Ποζατζίδης)

ΑΕΛ-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0 (6′ Αντράντα)

Πρόγραμμα 16ης αγωνιστικής

Τηλυκράτης-Ολυμπιακός Β 2-2 (6′ πεν. Ντοναλντόνι, 63′ Φοφανά – 9′, 54′ Βλαχομήτρος)

Παναθηναϊκός Β-Γιούχτας 2-1 (39′ Μπιλάλ, 55′ Σαρδέλης – 34′ Λώλης)

Athens Kallithea FC-Αιγάλεω 1-0 (32′ πεν. Ματίγια)

Ηλιούπολη-Καλαμάτα 1-0 (14′ Λατίνοβιτς)

Παναχαϊκή-Χανιά 2-1 (60′ Πατρινός, 88′ Μπαρέτ – 50′ Μάναλης)

Ιωνικός-Διαγόρας 1-0 (38′ Ντάουντα)