Ο ασύγκριτος Σάνε: Αντίγραψε τον Μαραντόνα, πανηγύρισε σαν να είχε κερδίσει το Copa Africa και φαίνεται πως τον “τσάκωσε” το VAR!

Κατά τη συναρπαστική λήξη του αγώνα μεταξύ της Γκάμπια και του Καμερούν, που είδε το “κιτρινόμαυρο” Harold Moukoudi να κατακτά τη νίκη και να προκριθεί στον επόμενο γύρο του Copa Africa, την παράσταση “έκλεψε” το γκολ – με το χέρι του Σάνε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο παίκτης της Γκάμπια δεν μπορούσε να φτάσει στη μπάλα, και με δόλιο τρόπο χρησιμοποίησε το χέρι για να σκοράρει, όπως έκανε ο Μαραντόνα το 1986 απέναντι στην Αγγλία. Αν και ισοφάρισε σε 3-3 με γνώση της ενέργειάς του, σε μια εποχή του VAR, όχι μόνο δεν σταμάτησε, αλλά πανηγύρισε ένθερμα το γκολ μαζί με το κοινό. Φτάνοντας μέχρι τις εξέδρες σαν να χάρισε το τρόπαιο στη χώρα του!

Ο διαιτητής έπεσε στη “παγίδα”, αλλά όχι και ο VAR που του έδωσε τις απαραίτητες πληροφορίες και μετά από εξέταση της φάσης στην οθόνη, αποφάσισε την ακύρωση του γκολ.

Η Γκάμπια τερμάτισε τελευταία στον όμιλο χωρίς βαθμό, αποκλείστηκε από το Copa Africa, αλλά ο Σάνε το έζησε με πάθος!