Ο Αρτέτα μιλάει για τη νίκη της Άρσεναλ με την Τότεναμ και την εμπειρία που ζήσε στο τέλος του αγώνα

Μετά τη νίκη της Άρσεναλ επί της Τότεναμ, ο Μικέλ Αρτέτα εξέφρασε την ενθουσιώδη ικανοποίησή του, καθώς η ομάδα του κατάφερε να επικρατήσει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά επί των αντιπάλων της.

Παρά το 3-0 σκορ υπέρ της Άρσεναλ στο ημίχρονο, οι ανατροπές στο τέλος του αγώνα ανάγκασαν τον Αρτέτα και την ομάδα του να αντιμετωπίσουν προβλήματα, με τον Χέουνγκ Μιν Σον να σκοράρει για την Τότεναμ μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Ντέκλαν Ράις.

Με τη λήξη του αγώνα, ο Αρτέτα έφτασε τις 100 νίκες στη Premier League, αλλά το ενδιαφέρον του εστιάστηκε στην ομάδα του και στις στιγμές αγωνίας που έζησαν στο τέλος. Όταν ρωτήθηκε για την ψυχολογία του στις τελευταίες στιγμές, απάντησε αφοπλιστικά: «Πώς πέρασαν τα τελευταία λεπτά; Προσευχόμουν!»