Ο Απόλλων Λεμεσού προχωρά προς τα πλέι οφ με τον ηγέτη Βαλμπουενά

Ο Ματιέ Βαλμπουενά έκανε τη διαφορά! Ο έμπειρος Γάλλος μεσοεπιθετικός ηγήθηκε την ομάδα του στην εντυπωσιακή νίκη εκτός έδρας με 3-0 επί της Δόξας Κατωκοπιάς, με τον Απόλλωνα Λεμεσού να ανέβει στους 32 βαθμούς και να βρίσκεται τώρα στο -4 από την 6η θέση, η οποία οδηγεί στα πλέι οφ.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τον Απόλλωνα, καθώς στο 17’ ο Μαλεκκίδης άνοιξε το σκορ. Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βαλμπουενά πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ, γυρίζοντας το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του. Ο Μπακενγκά έκανε το 3-0 στο 48’, με τον Απόλλωνα Λεμεσού να επιστρέφει με άνεση στις νίκες.

ΑΕ Λεμεσού και Εθνικός Άχνας έμειναν στο 1-1, παραμένοντας στα χαμηλά της βαθμολογίας. Τα γκολ πέτυχαν αμφότερα στο πρώτο μέρος, με τον Μακρή να σημειώνει από πέναλτι στο 24’ για τον γηπεδούχο, ενώ ο Σπιρόφσκι διαμόρφωσε το τελικό 1-1 οκτώ λεπτά αργότερα.