«Καθάρισε» την ΑΕΛ και πλησίασε εξάδα ο Απόλλων Λεμεσού

Η νίκη του Απόλλωνα Λεμεσού επί της ΑΕΛ έφερε την ομάδα κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 3-1, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση, με μόλις ένα βαθμό από την κορυφαία ΑΕΚ Λάρνακας.

Ο Μαλεκκίδης άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα στο 11΄ λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν πριν το ημίχρονο με τον Φραντζή. Ο Μάρκες έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Απόλλωνα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με σουτ εκτός περιοχής, ενώ ο Βαλμπουενά από τη δεξιά γωνία έκανε το 3ο γκολ για την ομάδα του στο 47΄.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΑΠΟΕΛ νίκησε την Ανόρθωση με 1-0, ενώ την Κυριακή αναμένεται η διεξαγωγή τεσσάρων παιχνιδιών. Συγκεκριμένα, η Καρμιώτισσα Πολεμιδιών θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Άχνας, ενώ η Νέα Σαλαμίνα θα αναμετρηθεί με τον Οθέλλο Αθηαίνου. Επιπλέον, ο Άρης Λεμεσού θα παίξει ενάντια στην Ομόνοια και η ΑΕΚ Λάρνακας θα αντιμετωπίσει την ΑΕ Ζακακίου.

Η 19η αγωνιστική θα ξεκινήσει την Παρασκευή 12 Ιανουαρίου με τον αγώνα Εθνικός Άχνας-ΑΠΟΕΛ και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 14 Ιανουαρίου με τον αγώνα Απόλλων Λεμεσού-Άρης Λεμεσού.