Η Αντβέρπ κατακτά το Super Cup Βελγίου

Η Αντβέρπ κατέκτησε το “triple” φέτος, κατακτώντας το πρωτάθλημα, το Κύπελλο Βελγίου και το Super Cup.

Στον αγώνα των πέναλτι, η Αντβέρπ επικράτησε με σκορ 5-4 εναντίον της Μαλίν, μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια. Η ομάδα είχε ήδη νικήσει την ίδια ομάδα στον τελικό του Κυπέλλου τον περασμένο Απρίλιο.

Η Αντβέρπ προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Μπαλικουισά, αλλά η αποβολή του Άβιλα στο 69ο λεπτό επέτρεψε στη Μαλίν να ισοφαρίσει μετά από αυτογκόλ του Ντα Λάετ στο 78ο λεπτό.

Στη διαδικασία των πέναλτι, η Αντβέρπ ήταν ψύχραιμη και με τον τερματοφύλακά της, Μπουτέζ, στο προσκήνιο, κατάφερε να πάρει τη νίκη. Ο Γάλλος απέκρουσε δύο εκτελέσεις και σκόραρε και σε μία, χαρίζοντας το τρόπαιο στην ομάδα του.