Ισοπαλία στο επεισόδιο ντέρμπι μεταξύ Ανόρθωσης και ΑΠΟΕΛ

Σε ένα θεαματικό ντέρμπι ανάμεσα στην Ανόρθωση και τον ΑΠΟΕΛ, οι δύο ομάδες συμφώνησαν σε ισοπαλία με 1-1. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από ένταση και την αποβολή των δύο προπονητών. Παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας, η Ανόρθωση κατάφερε να παραμείνει αήττητη μετά από πέντε αγωνιστικές στο κυπριακό πρωτάθλημα.

Ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος, με το πρώτο δεκάλεπτο να περνά χωρίς σημαντικές φάσεις. Στο 19′, πραγματοποιήθηκε η πρώτη σημαντική φάση του αγώνα, με τον Ντογκαλά να βγαίνει από τα δεξιά και να σέρβει, με την μπάλα να βρίσκει το χέρι του Ουαρίς και τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Ο Κβιλιτάια εκτέλεσε επιτυχώς και έβαλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Η Ανόρθωση πίεσε και στο 32′ σημείωσε ένα γκολ από τον Φερέιρα, αλλά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ μέσω VAR. Επίσης, είχαν ένα δοκάρι με τον ίδιο παίκτη και στην παράταση του πρώτου μέρους, ο Καστέλ σκόραρε μετά από όμορφη ενέργεια του Ουαρίς, καταλήγοντας σε ισοπαλία 1-1.

Σε άλλο παιχνίδι, η Πάφος συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία κέρδισε με 4-0 τη Δόξα Κατωκοπιάς και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Τα γκολ πέτυχαν οι Μπρούνο, Τάνκοβιτς και Ζάιρο.