Η Σίτι προκρίθηκε στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ με νίκη επί της Κοπεγχάγης στο Etihad (βίντεο)

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Κοπεγχάγης με τρία γκολ στο πρώτο παιχνίδι και τρία στο πρώτο ημίχρονο της ρεβάνς. Παρά τις αλλαγές που έκανε ο Γκουαρδιόλα, οι Ρόντρι και Χάαλαντ ξεκίνησαν στο αρχικό σχήμα. Η Σίτι έκανε εκπληκτική εμφάνιση και προκρίθηκε με σκορ 4-2 συνολικά.

Το παιχνίδι άνοιξε με τον Ακάντζι να σκοράρει στο 5ο λεπτό, ενώ στο 9′ ο Άλβαρες διπλασίασε το προβάδισμα. Οι Δανοί μείωσαν στο 29′ με σουτ του Ελιονούσι, αλλά ο Χάαλαντ με χαμηλό σουτ στο 45′ καθάρισε το ματς. Ο Νορβηγός φορ της Σίτι ανέβασε στα 29 γκολ για φέτος.

Παράλληλα, ο Χάαλαντ ισοφάρισε τα γκολ του Αγουέρο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Οι τρεμπλούχοι έδειξαν αντίθεση, αλλά η Σίτι ήταν υπεράνω. Ο Γκουαρδιόλα είχε στο μυαλό του και το ματς με τη Λίβερπουλ, με την οποία θα αναμετρηθεί την Κυριακή.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο χαλαρό και η Σίτι διατήρησε το προβάδισμά της. Ο Χάαλαντ αντικαταστάθηκε στο 88′, με τους Δανούς να μην παραδίδονται και να έχουν ενθουσιώδες παιχνίδι. Το ματς ολοκληρώθηκε με δοκάρι του Λιούις στις καθυστερήσεις.