Η Σέλτικ παίρνει θρίλερ στο Μάδεργουελ με σκόρερ τον Πάλμα και λυτρωτή τον Ο’ Ρίλι!

Μια αγωνιστική μετά την απογοητευτική ισοπαλία της, η Σέλτικ επιστρέφει στις νίκες με μια δύσκολη εκτός έδρας νίκη επί της Μάδεργουελ. Οι παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο με έναν δραματικό τρόπο.

Ο αγώνας ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας, όπου η Σέλτικ βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να αντιδράσει και να κερδίσει τον αγώνα με σκορ 2-1. Ο Πάλμα άνοιξε το σκορ για τη Σέλτικ στο 87ο λεπτό, αλλά η Μάδεργουελ ισοφάρισε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ωστόσο, ο Ο’ Ρίλι βρέθηκε στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή και σκόραρε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Αυτή είναι η έκτη νίκη σε επτά αγώνες για τη Σέλτικ, η οποία παραμένει στην κορυφή του πρωταθλήματος. Ακόμη και αν η Σεν Μίρεν κερδίσει τον επόμενο αγώνα της, η Σέλτικ δεν θα χάσει την πρωτιά. Από την άλλη πλευρά, η Μάδεργουελ βρίσκεται στην 4η θέση, με 10 βαθμούς.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα άγονο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Σέλτικ επέδειξε μεγαλύτερη επιθετικότητα στο δεύτερο ημίχρονο. Παρά τις πιέσεις, ωστόσο, δεν μπόρεσε να διαπεράσει την άμυνα της Μάδεργουελ. Ωστόσο, στο 77ο λεπτό ο Ο’ Ρίλι σκόραρε με ένα έξυπνο σουτ από την άκρη της περιοχής για να δώσει το προβάδισμα στην Σέλτικ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Σπίταλ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και φάνηκε ότι τελείωσε με ισοπαλία. Ωστόσο, το τελευταίο λόγο είχε ο Ο’ Ρίλι, ο οποίος σκόραρε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα για να χαρίσει τη νίκη στη Σέλτικ.