Η Ράγιο Βαγεκάνο Πήρε την Προβολή από την Σοσιεδάδ στο 91′

Η Ράγιο Βαγεκάνο πήρε την προβολή από την Σοσιεδάδ σε ένα δύσκολο παιχνίδι! Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι Βάσκοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να προηγηθούν με 2-1 χάρη σε δύο γκολ του αρχηγού τους, Μικέλ Ογιαρθάμπαλ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του αγώνα με ένα εκπληκτικό τέρμα του Μπεμπέ, για να καταλήξουν σε ένα τελικό 2-2.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Σοσιεδάδ παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας, μειώνοντας τη διαφορά της από την Ατλέτικο Μαδρίτης σε -3 (παρόλο που η Ατλέτικο έχει δώσει δύο παιχνίδια λιγότερα). Από την άλλη πλευρά, η Ράγιο Βαγεκάνο ανέβηκε στους 17 βαθμούς, με τη σημερινή ισοπαλία να είναι η πέμπτη στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά με τη Σοσιεδάδ να έχει ένα δοκάρι στο 14′ από τον Μπράις Μέντες, πριν οι γηπεδούχοι ανοίξουν το σκορ στο 31′ με ένα έξοχο σουτ του Μουμίν. Οι Βάσκοι όμως απάντησαν, ισοφαρίζοντας δέκα λεπτά αργότερα με τον Ογιαρθάμπαλ, πριν κάνουν την ανατροπή στο 65′ με ένα πέναλτι που δόθηκε για χέρι του Εσπίνο και καταλήξανε στο 1-2 με ένα εύστοχο σουτ του Ογιαρθάμπαλ.

Παρά τα προηγούμενα, όλα έδειχναν ότι η Σοσιεδάδ θα κατάφερνε να κερδίσει το ματς, μέχρι που στο 90’+1′, ο Μπεμπέ έκανε μια καταπληκτική ενέργεια από τα αριστερά και σημείωσε ένα ιδανικό γκολ, ισοφαρίζοντας το τελικό αποτέλεσμα στο 2-2.