Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε την Χάβρη με έναν παίκτη λιγότερο και παρέμεινε στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος!

Ακόμα και παίζοντας με έναν λιγότερο παίκτη για 80 λεπτά, η Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε να κερδίσει την Χάβρη εκτός έδρας με σκορ 2-0 στην 14η αγωνιστική. Ο τερματοφύλακας της Παρί, Τζίντζι Ντοναρούμα, αποβλήθηκε στο 10ο λεπτό, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Κίλιαν Εμπαπέ να σκοράρει στο 23’. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Βιτίνια στο 89’. Με αυτή τη νίκη, η Παρί Σεν Ζερμέν επιτυγχάνει την έβδομη συνεχόμενη νίκη στη Ligue 1!

Μετά από αυτή τη νίκη, η Παρί Σεν Ζερμέν αποσπάται τέσσερις βαθμούς από τη δεύτερη Νις, με την ίδια πλήθος αγώνων. Η Χάβρη προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει παρά τις 22 τελικές προσπάθειες που είχε.

Εδώ είναι τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 1/12

Ρεμς-Στρασβούργο 2-1 (10’ Ρίτσαρντσον, 42’ αυτ. Περέν-88’ Γκαμεϊρό)

Σάββατο 2/12

Λανς-Λιόν 3-2 (26’ Σαΐντ, 52’ πεν., 74’ Φρανκόφσκι-15’, 72’ Ο’ Μπράιαν)

Ναντ-Νις 1-0 (25’ Μολέ)

Κυριακή 3/12

Χάβρη-Παρί Σεν Ζερμέν 0-2 (23′ Εμπαπέ, 89′ Βιτίνια)

Παρασκευή 8/12 Μονπελιέ-Λανς (22:00)

Σάββατο 9/12 Ρεν-Μονακό (18:00) Παρί Σεν Ζερμέν-Ναντ (22:00)

Κυριακή 10/12 Νις-Ρεμς (14:00) Κλερμόν-Λιλ (16:00) Μετς-Μπρεστ Στρασβούργο-Χάβρη Λιόν-Τουλούζ (18:05) Λοριάν-Μαρσέιγ (21:45)