Η Παναχαϊκή Σηκώνει Τον Ολυμπιακό Β’ Και Προάγεται Στη Γ’ Εθνική – Στο Σωτήριο Αιγάλεω!

Σημαντική επιτυχία για τη Παναχαϊκή!

Οι Πατρινοί κατάφεραν να επικρατήσουν με 1-0 επί του Ολυμπιακού Β’ σε έναν κρίσιμο αγώνα για τις δύο ομάδες, με τον Γιάννη Τάτση και την ομάδα του να αποκομίζουν τρίποντα κρίσιμα για την παραμονή τους στη Super League 2.

Με τη νίκη αυτή, η Παναχαϊκή φτάνει τους 24 βαθμούς, βρίσκεται στην τρίτη θέση του Β’ ομίλου των playouts και έχει +4 από τον Παναθηναϊκό Β’ (20 βαθμοί), ενώ οι “ερυθρόλευκοι” βρίσκονται στην τελευταία θέση με 16 βαθμούς, βρισκόμενοι σε δύσκολη θέση και χρειάζονται θαύμα για να μην υποβιβαστούν στη Γ’ Εθνική.

Η Παναχαϊκή μπήκε δυναμικά στον αγώνα και στο 4ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, με τον Αλίμπε να το εκτελεί και να νικάει τον τερματοφύλακα, Παπαδούδη. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι συνέχισαν αποφασισμένοι και στο 7ο λεπτό κατάφεραν να σκοράρουν το γκολ της νίκης με τον Μπάρε.

Παράλληλα, το Αιγάλεω επίσης κέρδισε τη Γιούχτα με 1-0, φτάνοντας τους 25 βαθμούς και εξασφαλίζοντας την παραμονή τους. Οι Κρητικοί βρίσκονται στην προτελευταία θέση με 17 βαθμούς και πιέζονται. Το γκολ για την ομάδα του Αιγάλεω πέτυχε στο 26ο λεπτό ο Μπάμπης με ένα εξαιρετικό σουτ.

Τέλος, στα playoffs του Α’ ομίλου, ο Λεβαδειακός επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Νίκης Βόλου, συνεχίζοντας την εξαιρετική του πορεία για φέτος και επιβεβαιώνοντας την άνοδό του στη μεγάλη κατηγορία.

Το γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 55ο λεπτό ο Τσάπρας.