Η οργισμένη Μπαρτσελόνα, επικράτησε της Μπέτις και τώρα… Αντβέρπ!

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε ακόμη πιο δυναμικά μετά τη διάλεια! Οι “μπλαουγκράνα” κέρδισαν την Μπέτις με 5-0 στο γήπεδο τους και πλέον έχουν τέσσερις νίκες στα πέντε παιχνίδια τους στην φετινή La Liga. Η ομάδα του Τσάβι σημείωσε γκολ από πέντε διαφορετικούς ποδοσφαιριστές.

Στο 25′, η Μπαρτσελόνα πάτησε ψηλά και πίεσε την Μπέτις, κλέβοντας τη μπάλα και με τη βοήθεια του Οριόλ ο Φέλιξ πέρασε την μπάλα στην περιοχή, όπου και με δυσκολία βρήκε τα δίχτυα και άνοιξε το σκορ, σκοράροντας για πρώτη φορά με τη νέα του ομάδα. Επτά λεπτά αργότερα, ο Κρίστενσεν έκανε κάθετη, ο Φέλιξ άφησε έξυπνα για τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος βρέθηκε σε θέση για πλάγιο σουτ και νίκησε τον Ρουί Σίλβα. Μέχρι το ημίχρονο τίποτα δεν άλλαξε, με τους Καταλανούς να έχουν τον πλήρη έλεγχο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Τόρες σκόραρε στο 62’, εκτελώντας φάουλ και στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Πορτογάλου τερματοφύλακα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι έβγαλε πάσα στον Ραφίνια από τον κύκλο της μεγάλης περιοχής και ο Βραζιλιάνος με ένα δυνατό σουτ έβαλε το 4-0. Το τελευταίο λόγο είχε ο Κανσέλο, ο οποίος στη δεύτερη συμμετοχή του με την Μπαρτσελόνα σκόραρε το πρώτο του γκολ. Ο Πορτογάλος έξω από την περιοχή μπήκε μέσα, εκτέλεσε σουτ και διαμόρφωσε το τελικό 5-0 σκορ.

Τώρα η Μπαρτσελόνα στρέφει την προσοχή της στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League όπου θα αντιμετωπίσει την Αντβέρπ την Τρίτη (19/9).