Η Ντόρτμουντ εξισώνει το σκορ, κερδίζει την Ατλέτικο και προκρίνεται στα ημιτελικά του Champions League!

Με μια απίστευτη εμφάνιση κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, η Ντόρτμουντ κατάφερε να προηγηθεί με δύο γκολ από τους Μπραντ (34’) και Μάατσεν (39’) στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, η Ατλέτικο αντέδρασε και ισοφάρισε με αυτογκόλ του Χούμελς (49’) και γκολ του Κορέα (64’). Τελικά, οι Φούλκρουγκ (71’) και Σάμπιτσερ (74’) ολοκλήρωσαν την ανατροπή με το τελικό 4-2 (συνολικό 5-4) και έστειλαν την Ντόρτμουντ στα ημιτελικά για πρώτη φορά από το 2013!

Το παιχνίδι

Η Ντόρτμουντ άρχισε δυναμικά στο γεμάτο «Signal Iduna Park», δημιουργώντας πρώτη ευκαιρία στο 3’ και δείχνοντας προθυμία για γκολ. Η Ατλέτικο απάντησε στο 5’, αλλά ο Μοράτα δεν μπόρεσε να σκοράρει. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Η Ντόρτμουντ πίεσε περισσότερο και με τα γκολ των Μπραντ (34’) και Μάατσεν (39’) βρέθηκε μπροστά. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ατλέτικο να ισοφαρίζει, αλλά η Ντόρτμουντ ανέλαβε ξανά τον έλεγχο και με δύο γκολ στο 71’ και 74’ κατάφερε την άνοδο στα ημιτελικά.

Οι ενδεκάδες:
Ντόρτμουντ (Τέρζιτς, 4-2-3-1): Κόμπελ – Ρίερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν – Σάμπιτσερ, Τσαν – Αντεγέμι, Μπραντ, Σάντσο – Φούλκρουγκ
Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε, 5-3-2): Όμπλακ – Μολίνα, Βίτσελ, Χιμένες, Ερμόσο, Αθπιλικουέτα – Γιορέντε, Κόκε, Ντε Πολ – Γκριζμάν, Μοράτα