Η Μάντσεστερ Σίτι «καθάρισε» την Κοπεγχάγη και προκρίθηκε άνευ αγχους στα προημιτελικά του Champions League

Στα προημιτελικά του φετινού Champions League, η Μάντσεστερ Σίτι προκρίθηκε με άνεση. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε της Κοπεγχάγης με 3-1 στον επαναληπτικό αγώνα εντός έδρας, με συνολικό σκορ 6-2. Παράλληλα, ξεκούρασε βασικούς παίκτες της ενόψει του ερχόμενου ντέρμπι με τη Λίβερπουλ. Έτσι, φτάνει στα προημιτελικά για έκτη συνεχόμενη σεζόν, ενώ η Κοπεγχάγη αποχαιρέτα με το κεφάλι ψηλά τη διοργάνωση.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό, ακολουθώντας με το 2-0 στο 9’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 29’, αλλά η Σίτι έκανε το 3-1 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η ομάδα ελέγχοντας το παιχνίδι, εξασφάλισε άνετα τη νίκη και την πρόκριση.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα, 4-2-3-1): Έντερσον – Λιούις, Ακάντζι, Ντίας, Γκβάρντιολ – Ροντρίγκο, Κόβασιτς – Μπομπ, Άλβαρεζ, Νούνες – Χάαλαντ.

Κοπεγχάγη (Νέεστρουπ, 5-3-2): Γκραμπάρα – Άνκερσεν, Γέλερτ, Βάβρο, ΜακΚίνα, Ντικς – Φρόχολντ, Όσκαρσον, Κλεμ – Ατσουρί, Ελιουνούσι.