Η Γιουνάιτεντ εκπλήρωσε το καθήκον της και προκρίθηκε (βίντεο)

Ο Έρικ Τεν Χαγκ επέλεξε σύνθεση 11 παικτών που δείχνει σοβαρότητα και εμπειρία για την πρόκριση της Γιουνάιτεντ εναντίον της Γουίγκαν. Κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους, η ομάδα είχε 17 τελικές και 7 εντός της εστίας, δείχνοντας την αποφασιστικότητά της. Κέρδισε τον αντίπαλό της και προκρίθηκε χωρίς προβλήματα.

Παρά τη μικρή ανησυχία στην αρχή με μια μεγάλη ευκαιρία για τη Γουίγκαν, στη συνέχεια το παιχνίδι κινήθηκε υπέρ της Γιουνάιτεντ. Το 22ο λεπτό είδε τον Νταλότ να σκοράρει με ένα έξυπνο σουτ, ενώ αργότερα ο Χόιλουντ έχασε μια ευκαιρία. Στο 74ο λεπτό, ο Φερνάντες εκτέλεσε από το πέναλτι που είχε κερδίσει, διπλασιάζοντας το σκορ σε 2-0.

Παρόλες τις προσπάθειες της Γουίγκαν να διατηρήσει την οργάνωσή της, η Γιουνάιτεντ εξασφάλισε εύκολα την πρόκριση. Τώρα, θα αντιμετωπίσει τη νίκηση της αναμέτρησης Νιούπορτ Κάουντι ή Ίστλι στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.