Η Φιορεντίνα Κέρδισε την Πλζεν με 2-0 στην Παράταση και Προκρίθηκε στα Ημιτελικά του Europa Conference League!

Η Φιορεντίνα αντιμετώπισε αντίσταση αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Πλζεν μετά από παράταση, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του φετινού Europa Conference League, όπου θα παίξει ενάντια στον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ-Μπριζ!

Η Φιορεντίνα κυριάρχησε στο σύνολο του αγώνα, αλλά έπρεπε να διαγωνιστεί στην παράταση προκειμένου να καταφέρει να σκοράρει τα γκολ που της χρειάζονταν για τη νίκη. Μετά την αποβολή του παίκτη της Πλζεν, Καντού, η Φιορεντίνα εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της ανωτερότητα και κατάφερε να σκοράρει με τα γκολ των Γκονσάλες (92′) και Μπιράγκι (108′), κατακτώντας έτσι την πρόκριση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν τις προθέσεις τους, με τη Φιορεντίνα να είναι πιο επιθετική ενώ η Πλζεν περίμενε την ευκαιρία της. Παρά τις πολλές ευκαιρίες που αδικαιολόγητα έχασε, η Φιορεντίνα συνέχισε να ασκεί πίεση και στο τέλος κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα και την πρόκριση.