Η Εθνική Ομάδα Πόλο ανδρών είχε ιmpressive πρεμιέρα στο Παγκόσμιο!

Η Εθνική Ομάδα Πόλο ανδρών έκανε εξαιρετική εκκίνηση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πόλο στη Ντόχα. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επικράτησε με σκορ 24-6 επί της Κίνας, επιβεβαιώνοντας τον ρόλο του φαβορί στον αγώνα. Η Ελλάδα ήταν εξαιρετική σε όλο το παιχνίδι, με δέκα διαφορετικούς σκόρερ να συμμετέχουν στην επίθεση.

Οι Σκουμπάκης και Βλαχόπουλος πέτυχαν τα δύο πρώτα γκολ της Ελλάδας. Αυτό ήταν το μοναδικό γκολ που δέχτηκε η Ελλάδα στο πρώτο ημίχρονο. Στη συνέχεια ακολούθησε σερί επτά τερμάτων για το 10-1 του ημιχρόνου. Στην αρχή της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Βλάχου διαμόρφωσε σερί τριών τερμάτων (δύο του Γεννηδουνιά και ένα του Κάκαρη), αυξάνοντας το σκορ σε 13-1.

Μετά από αυτό, οι Κινέζοι μείωσαν σε 13-2 και στη συνέχεια σε 14-3, αλλά η Ελλάδα διατήρησε το προβάδισμα. Έξι τέρματα στο τέταρτο οκτάλεπτο αυξησαν το προβάδισμα στη νίκη με συνολικό σκορ 24-6.

Ο επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα είναι η Βραζιλία, την Τετάρτη (7/2) στις 9:30.

Τα οκτάλεπτα του αγώνα ήταν: 4-1, 6-0, 3-7, 2-7

Στην εθνική ομάδα πόλο της Ελλάδας έπαιξαν οι: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης 2, Γκιουβέτσης 3, Παπαναστασίου 1, Γκίλας 1, Αργυρόπουλος 3, Αλαφραγκής, Κάκαρης 2, Νικολαϊδης 3, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος, Καλογερόπουλος 1.

Η Κίνα συμμετείχε με τους: Γου, Ζου, Τσου (1), Πενγκ, Ζανγκ (2) Τ., Σίε (1), Ζ. Τσεν (1), Ρ. Τσεν (1), Λιου, Ζανγκ Σ., Σεν, Λιανγκ