Η Εθνική νέων γυναικών προκρίθηκε στο πόλο αν και έχασε στα πέναλτι από την Ισπανία

Παρά την ήττα της Ελλάδας από την Ισπανία, η Εθνική νέων γυναικών κατάφερε να προκριθεί στο πόλο. Μετά από ένα δυνατό ντέρμπι με την ομάδα της Ιβηρικής, η Ελλάδα «έλυσε» στα πέναλτι σε ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε με ισοπαλία 7-7 και η πρωτιά του ομίλου κρίθηκε από τα πέναλτι (4-2).

Οι παίκτριες της Εθνικής, με τις Τριχά και Κουρέτα να προηγούνται στο πρώτο οκτάλεπτο με 2-1, έδωσαν τα πάντα στο γήπεδο. Οι Ισπανίδες αντέδρασαν και παρά το αποτέλεσμα 3-1 υπέρ της Ελλάδας, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 5-3 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 5-5, καθιστώντας το παιχνίδι μια πραγματική «μάχη». Η Ισπανία προηγήθηκε ξανά με 7-6, αλλά η Τριχά ισοφάρισε πριν από το τέλος του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να πάει το παιχνίδι στα πέναλτι.

Στα πέναλτι, η Ισπανία προηγήθηκε με 8-7, αλλά η Τριχά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, όπως και η Παλάσιο (με απόκρουση της Μαυρωτά), και η Σάντα (δοκάρι). Η Πέρεζ πέτυχε το 9-7, η Τορνάρου μείωσε σε 9-8, η Πρατς έβαλε το 10-8, η Τσιμάρα μείωσε σε 10-9 και η Μορένο έβαλε το τελικό 11-9.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ελλάδα τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου, με την Ισπανία να κατακτά την πρώτη θέση. Είναι πολύ πιθανό οι δύο ομάδες να αναμετρηθούν ξανά στον τελικό της διοργάνωσης.

Τα οκτάλεπτα του ματς ήταν: 2-1, 1-4, 3-1, 1-1, με τα πέναλτι να καταλήγουν σε 4-2.

Η ελληνική ομάδα που αγωνίστηκε ήταν η εξής: Μαυρωτά, Σάντα 2, Καϊάφα, Σιούτη, Μουστακαρία, Τσιμάρα 2, Τορνάρου 2, Κουρέτα 1, Χαλδαίου, Τριχά 2, Αγγελίδη, Κωσταντοπούλου, Καλαϊτζή.

Τα τέρματα της Ισπανίας πέτυχαν οι Παλάσιο 4, Ρουίζ 3, Μορένο 2, Πέρεζ 1, Πρατς 1.