Η Μπόχουμ κερδίζει τη Μπάγερν με σκορ 3-2, ενώ η Λεβερκούζεν συνεχίζει νικηφόρα!

Η Μπόχουμ ξεπέρασε τη Μπάγερν Μονάχου στο έδαφός της, επικρατώντας με 3-2 σε ένα ματς που συνοδεύτηκε από 20 λεπτά διακοπής λόγω βροχής. Αυτή η νίκη επέτρεψε στην εντυπωσιακή Λεβερκούζεν να διατηρήσει διαφορά 8 βαθμών από την δεύτερη ομάδα της βαθμολογίας, μετά την ολοκλήρωση των 22 αγώνων της Bundesliga.

Η μοίρα της Μπάγερν φαίνεται πλέον δύσκολη, ενώ ο Τούχελ βλέπει τη Στουτγκάρδη να πλησιάζει σε απόσταση τεσσάρων πόντων. Ο Μουσιάλα άνοιξε το σκορ για τη Μπάγερν στο 14′, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η Μπόχουμ ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα.

Συγκεκριμένα, ο Ασάνο ισοφάρισε στο 38′, ενώ ο Σλότερμπεκ βρήκε το δεύτερο γκολ για την Μπόχουμ στο 44′, δίνοντάς της το προβάδισμα πριν το ημίχρονο. Η κατάσταση επιδείνωθηκε περισσότερο για τη Μπάγερν στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες του Τούχελ να χάνουν τα νεύρα τους και να ακολουθούν κίτρινες κάρτες.

Στο 77′, ο Ουπαμεκανό αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και ο Στόγκερ δεν αφήσει ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία, μετατρέποντας το πέναλτι σε γκολ και φέρνοντας το σκορ στο 3-1 υπέρ της Μπόχουμ.

Η Μπάγερν κατάφερε να μειώσει στο 87′ με τον Χάρι Κέιν να βρίσκει το 3-2, αλλά δεν κατόρθωσε να ανταπεξέλθει.

Σε άλλο παιχνίδι, η Φράιμπουργκ πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό ματς, ισοπαλώντας 3-3 με την Άιντραχτ. Το σκορ άνοιξε ο Μαρμούς στο 27′, αλλά ο Ντοάν ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα. Ο Κνάουφ έδωσε προβάδισμα στην Άιντραχτ στο 35′, αλλά η Φράιμπουργκ κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι εκτελεσμένο από τον Γκρίφο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Κνάουφ ξαναχτύπησε για το 2-3, ενώ ο Γκρέγκοριτς στο 90′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Αυτή η ισοπαλία φέρνει την Άιντραχτ στους 33 βαθμούς και την 6η θέση στη βαθμολογία, ενώ η Φράιμπουργκ βρίσκεται δύο θέσεις πιο κάτω με 29 βαθμούς.