Η Μπενφίκα κερδίζει στο 93ο λεπτό – Επική ανατροπή για τη Μπράγκα!

Η Μπενφίκα βρήκε τη λυτρωτική νίκη στο τέλος. Με μία εκπληκτική ανατροπή, επικράτησε με 1-0 της Εστορίλ εκτός έδρας, κατακτώντας έτσι την 6η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα Primeira Liga. Με αυτόν τον τρόπο, βρίσκεται στην 2η θέση με +2 βαθμούς από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ, αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Ήρωας της Μπενφίκα αναδείχθηκε ο στόπερ Αντόνιο Σίλβα. Ο ψηλός αμυντικός σκόραρε στο 90’+3′ με μια κεφαλιά κοντά στο τέρμα, καταφέρνοντας να μην είναι εκτεθειμένος στο VAR. Λίγο αργότερα, απομάκρυνε τη μπάλα από τη γραμμή, αποκρούοντας ένα δυνατό σουτ του Βιτάλ από τη θέση βολής.

Παράλληλα, η Μπράγκα χαίρεται με ένα θρίλερ αγώνα. Οι “αρσεναλίστας” επικράτησαν 2-1 της Ρίο Άβε στο γήπεδό τους, παίρνοντας την 3η συνεχόμενη νίκη τους. Ξεκίνησαν με δυσκολίες, καθώς ο Ρουίς άνοιξε το σκορ στο 5′ λεπτό με μια εκτέλεση κοντά στο τέρμα, εκμεταλλευόμενος τον ανετούρα που έφαγε η άμυνα των γηπεδούχων.

Η Μπράγκα είχε ευκαιρίες για ισοφάριση πριν από τη λήξη του αγώνα, με τον Σαλαζάρ να στοιχίζει ένα δοκάρι στο 68′ με μια κεφαλιά, καθώς και τον Ρουίθ να μην μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα από κοντά στο 81′.

Στις καθυστερήσεις, ο Φερνάντες έκανε μια σπουδαία σέντρα σε Μπανζά (90’+1′) και Ρουίθ (90’+6′), με τον πρώτο να σκοράρει με κεφαλιά και τον τελευταίο με σουτ από κοντά. Έτσι, η Μπράγκα περιμένει με ανυπομονησία να δει τι θα κάνει η Σπόρτινγκ απέναντι στην Αρούκα, για να δει κατά πόσο θα αυξηθεί η απόστασή της από την κορυφή, που αυτήν τη στιγμή είναι τρεις βαθμοί με ένα παιχνίδι περισσότερο.