Η Μπαρτσελόνα περνάει δύσκολα την ερασιτεχνική Μπαρμπάστρο στο Copa del Rey

Μετά από μια δύσκολη αναμέτρηση, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Copa del Rey. Η ομάδα του Τσάβι αντιμετώπισε δυσκολίες στο παιχνίδι κόντρα στην ερασιτεχνική Μπαρμπάστρο, αλλά κατάφερε να κερδίσει με σκορ 3-2.

Ο Καταλανός τεχνικός χρησιμοποίησε τους παίκτες Γκιντογκάν-Λεβαντόφσκι στο τέλος του παιχνιδιού για να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες και να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στο παιχνίδι, ο Φερμίν Λόπες άνοιξε το σκορ στο 18’, ενώ ο Ραφίνια πέτυχε δύο γκολ για την Μπαρμπάστρο. Η ερασιτεχνική ομάδα μείωσε το σκορ στο 60’ με τον Ντε Μέσα Γκαρίδα, αλλά ο Λεβαντόφσκι με ένα πέναλτι στο 88’ διασφάλισε τη νίκη για την Μπαρτσελόνα. Παρόλα αυτά, η Μπαρμπάστρο σκόραρε και δεύτερο γκολ με ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος της και το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 3-2 υπέρ της Μπαρτσελόνας.

Και άλλες ομάδες αντιμετώπισαν δυσκολίες, όπως η Βαλένθια που πέρασε στην επόμενη φάση μετά από παράταση και ανατροπή εκτός έδρας κόντρα στην Καρταχένα, καθώς και η Σοσιεδάδ που νίκησε τη Μάλαγα με σκορ 1-0.