Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Αλμερία με 2-0, με δύο γκολ από τον Φερμίν

Η Μπαρτσελόνα πήρε μια σημαντική νίκη κόντρα στην Αλμερία, χωρίς εντυπωσιακές εμφανίσεις, αλλά με ουσία. Ο Φερμίν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας με δύο γκολ που πέτυχε στον αγώνα.

Τα γκολ του Φερμίν ήρθαν στο 14ο λεπτό και στο 67ο λεπτό. Επιπλέον, ο Γιαμάλ έστειλε μια μπάλα στο δοκάρι στο 28ο λεπτό. Αντίθετα, η Αλμερία είχε μια ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά το σουτ του Εμπάρμπα βρήκε το δοκάρι στο 42ο λεπτό.

Με τη δεύτερη σερί νίκη της, η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στους 79 βαθμούς και βρίσκεται πλέον +4 βαθμούς μπροστά από την Τζιρόνα. Από την άλλη, η Αλμερία παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής σημειώνεται η νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Αλαβές με 5-0, καθώς και η νίκη της Βιγιαρεάλ επί της Τζιρόνα με 1-0.