Η Άρσεναλ αρνήθηκε να χάσει από την Τσέλσι και προκάλεσε έκπληξη! (βίντεο)

Παρότι η Άρσεναλ είχε τρεις σερί νίκες στο γήπεδο της Τσέλσι και ο Μικέλ Αρτέτα λατρεύει να νικά τους «μπλε», αυτή τη φορά οι παίκτες του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο είχαν αποφασίσει να τους σταματήσουν.

Οι “κανονιέρηδες” είχαν ζητήσει κόκκινη κάρτα για τον Κόουλ Πάλμερ στο 7ο λεπτό, ύστερα από ένα σκληρό φάουλ στον Γκαμπριέλ Ζεσούς, αλλά ο VAR αποφάσισε να μην τον αποβάλει και ο Πάλμερ σκόραρε για την Τσέλσι.

Η Τσέλσι πήρε πέναλτι στο 12ο λεπτό, ύστερα από χέρι του Σαλιμπά σε προσπάθεια του Μούντρικ και ο Κόουλ Πάλμερ μετέτρεψε την εκτέλεση σε γκολ. Αυτό ήταν το δεύτερο σερί γκολ του σε δύο συνεχόμενους αγώνες της Premier League.

Η γηπεδούχος ομάδα συνέχισε να τρέχει ακατάπαυστα και στο 25ο λεπτό ήταν πολύ κοντά στο να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Πάλμερ, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας αντέδρασε στη σωστή στιγμή.

Στο πρώτο μέρος, η Άρσεναλ δεν είχε ούτε μία τελική προσπάθεια και παρόλο που είχε ξεκινήσει αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος, ο Μούντρικ πέτυχε το 2-0 για την Τσέλσι με ένα ανεπίληπτο λάθος.

Όμως, στο 77ο λεπτό, η άμυνα της Τσέλσι έκανε ένα μεγάλο λάθος και ο Ντέκλαν Ράις εκμεταλλεύτηκε αυτή την ευκαιρία για να μειώσει το σκορ σε 2-1.

Οι “κανονιέρηδες” απέκτησαν ψυχολογία και μόλις εννέα λεπτά αργότερα, ισοφάρισαν σε 2-2 με ένα υπέροχο γκολ από τον Τροσάρ, μετά από άψογη σέντρα του Σάκα.

Το ντέρμπι του Λονδίνου είχε φανταστικό φινάλε, με ευκαιρίες από τις δύο ομάδες, αλλά το ματς τελείωσε ισόπαλο με 2-2. Η Άρσεναλ πήρε έναν βαθμό που μια προκατάληψη στην αρχή του παιχνιδιού δεν θα το πίστευε!