Η ΑΕΚ Betsson BC νίκησε με 110 πόντους την Ντιναμό Σασάρι και προκρίθηκε στους 16 του BCL!

Η υπερηχητική ΑΕΚ Betsson BC κατάφερε να επικρατήσει απέναντι στην ιταλική ομάδα Ντιναμό Σασάρι με ένα εντυπωσιακό σκορ 110-79 στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση στον ομίλο και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Η ομάδα εμφάνισε πλουραλισμό και πολυφωνία στην επίθεση και δεν έδειξε να αντιμετωπίζει δυσκολίες στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Το ματς:

Η ΑΕΚ Betsson BC ξεκίνησε το ματς με τους Χολ, Νετζήπογλου, ΜακΡέι, Κουζμίνσκας και Τίλμαν στην αρχική πεντάδα της, ενώ οι παίκτες προσέφεραν εκπληκτική απόδοση καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Η ομάδα ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 31-18, ενώ στη δεύτερη περίοδο αύξησε τη διαφορά στους 20 πόντους (55-35) και ολοκλήρωσε το πρώτο μισό με σκορ 55-35. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και ολοκλήρωσε τον αγώνα με το τελικό σκορ 110-79, δείχνοντας την υπεροχή της σε κάθε φάση του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 55-35, 81-59, 110-79.