Ατλέτικο Μαδρίτης: Κερδίζει με επτάρα και πλησιάζει την κορυφή

Η Ατλέτικο Μαδρίτης συνεχίζει να σκοράρει απέναντι στη Ράγιο Βαγεκάνο… Οι “ροχιμπλάνκος” κατάφεραν να κερδίσουν 7-0(!) σε ένα θεωρητικό ντέρμπι με τους γηπεδούχους, πλησιάζοντας στην δεύτερη θέση με δύο νίκες και μία ισοπαλία. Βρίσκονται τώρα στο -2 από την κορυφή και την Ρεάλ Μαδρίτης, παραμένοντας στο “κυνήγι” της “βασίλισσας” μαζί με την Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι απέχουν πλέον -3 από την πρώτη θέση.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγήθηκαν 3-0 στο πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Γκριζμάν (2′), Ντεπάι (16′) και Μολίνα (26′). Δεν σταμάτησαν να επιτίθενται ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας πολλές ευκαιρίες και καταφέρνοντας να σκοράρουν άλλα τέσσερα γκολ με τους Μοράτα (73′, 84′), Κορέα (79′) και Γιορέντε (86′).

Η Χετάφε πήρε την πρώτη της νίκη με 1-0 απέναντι στην Αλαβές στο “Αλφόνσο Πέρεθ” και την προσπέρασε με έναν πόντο στη βαθμολογία.

Αποτελέσματα της τρίτης αγωνιστικής:

Παρασκευή 25/8
Λας Πάλμας-Σοσιεδάδ 0-0
Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (81′ Μπέλινγκχαμ)

Σάββατο 26/8
Κάντιθ-Αλμερία 1-1 (59′ Ερνάντεθ – 90+5′ Καΐκι)
Γρανάδα-Μαγιόρκα 3-2 (12′ Ρούμπιο, 46′ Σαραγόσα, 70′ Ουζούνι – 38′ Πρατς, 87′ Κόστα)
Σεβίλλη-Τζιρόνα 1-2 (45’+2′ Γκούντελι – 16′ Ερέρα, 56′ Γκαρσία)

Κυριακή 27/8
Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα 3-4 (26′ Φόιθ, 40′ Σόρλοθ, 50′ Μπαένα – 12′ Γκάβι, 15′ Ντε Γιόνγκ, 68′ Φεράν Τόρες, 71′ Λεβαντόφσκι)
Βαλένθια-Οσασούνα 1-2 (24′ πεν. Ορόθ, 90’+5′ Βιδάλ – 80′ Ντούρο)
Μπιλμπάο-Μπέτις 4-2 (30′ πεν., 45′ πεν. Βέσγκα, 45’+7′ Γκουρουθέτα, 84′ Ουνάι Γκόμεθ – 2′ Γουίλιαν Χοσέ, 10′ Ίσκο)

Δευτέρα 28/8
Χετάφε-Αλαβές 1-0 (84′ πεν. Μαγιοράλ)
Ράγιο Βαγεκάνο-Ατλέτικο 0-7 (2′ Γκριζμάν, 16′ Ντεπάι, 36′ Μολίαν, 73′, 84′ Μοράτα, 79′ Κορέα, 86′ Γιορέντε)