Έρικ, αυτή είναι επιτυχία; Η Γιουνάιτεντ περνά με αγωνία απέναντι στην Κόβεντρι με πέναλτι μετά από 120 λεπτά! (videos)

Ήταν αναγκαίο να κερδίσει η Γιουνάιτεντ την Κόβεντρι. Δεν υπήρχε άλλη επιλογή για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Wembley». Ήταν το μεγάλο φαβορί του αγώνα, μόνον σε αυτήν την περίπτωση είχε πολλά να χάσει το σχήμα του Έρικ Τεν Χαγκ σε περίπτωση αποτυχίας.

Όλοι το γνώριζαν, αλλά οι “κόκκινοι διάβολοι” ήταν κυρίαρχοι από την αρχή έως το 70ο λεπτό. Δεν τους επηρέασε το άγχος κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου και συνέχισαν να πιέζουν, να προσπαθούν, αδιαφορώντας για τις αλλαγές στο αρχικό σχήμα λόγω των πολλών απουσιών. Έπειτα από αυτό, ακολούθησε κάτι το… απρόσμενο. Ας ξεκινήσουμε από την αρχή!

Μέχρι το 20ο λεπτό του αγώνα, η Γιουνάιτεντ είχε δημιουργήσει τις προϋποθέσεις, αλλά δεν είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Κυριαρχούσε στην κατοχή της μπάλας κατά 75% και πριν από πέντε λεπτά, ανταμείφθηκε για την επιθετικότητά της.

Ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ ήταν ξανά εκεί. Παίρνοντας άψογα τη μπάλα εντός της περιοχής από τον Νταλότ, σκόραρε από κοντά γίνοντας ο πρώτος Σκωτσέζος που βρίσκει δίχτυα για τη Γιουνάιτεντ σε αυτό το γήπεδο μετά τον Μπράιαν ΜακΚλερ, τον Μάιο του 1994, κόντρα στην Τσέλσι.

Τα θεμέλια της πρόκρισης ήταν τεθημένα και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διεύρυνε το προβάδισμά της στην τελευταία φάση πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε το τρίτο κόρνερ της ομάδας του, ο Μαγκουάιρ το μετέτρεψε σε γκολ – το τρίτο του στη φετινή σεζόν, ένα σε κάθε διαφορετική διοργάνωση.

Η Κόβεντρι δεν απείλησε καθόλου και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο χωρίς προσπάθειες. Η αναμέτρηση προέκυψε ότι θα ακολουθήσει το ίδιο πρότυπο και στο δεύτερο μισό.

Ακόμα περισσότερο, μετά το 3-0 από τον Μπρούνο Φερνάντες στη συμπλήρωση της ώρας, η Κόβεντρι «ανάστησε» τον εαυτό της. Ο Σιμς μείωσε με το 6ο τέρμα του στο φετινό FA Cup, ενώ ο Ο’Χέιρ διαμόρφωσε το 3-2 στο 79′, με αντίπαλο τον ίδιο του τον εαυτό.

Και έφτασε το 93′ για να συμβεί το απίθανο. Πέναλτι του Μπισάκα, γκολ του Ράιτ και το 3-3 είναι γεγονός, με αυτόν τον ασύλληπτο ημιτελικό να καταλήγει σε παράταση.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν υποχρεωμένη να σκοράρει, καθώς η αποτυχία θα ήταν δραματική και ο Μπρούνο Φερνάντες πλησίασε στο 4-3 όταν σούταρε στο 94′, αλλά τη μπάλα κατάφερε να την αποκρούσει το οριζόντιο δοκάρι.

Και η Κόβεντρι είχε την απάντησή της σε αυτό, με τον Σιμς στο 115′ να χτυπά το οριζόντιο δοκάρι του Ονάνα, το οποίο με μια ελάχιστη αγγίξιμο εμπόδισε την ανατροπή.

Έφτασαν τελικά τα πέναλτι, όπου ο Καζεμίρο έχασε, αλλά ο Ονάνα έκανε τη δουλειά του. Σώζοντας στην τελική φάση, με 4-2, η Γιουνάιτεντ θα αντιμετωπίσει τη Σίτι στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας!