Δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ στην πρεμιέρα της Handball Premier

Στο πρώτο του παιχνίδι στο πρωτάθλημα Handball Premier, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει μια δύσκολη νίκη με ανατροπή απέναντι στην ΑΕΣΧ Πυλαίας, με σκορ 22-21. Η ομάδα των “κιτρινόμαυρων” προηγήθηκε με 12-10 στο ημίχρονο, αλλά η αντίπαλη ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 14-14 και να προηγηθεί με 17-15 στο 47′. Ωστόσο, η ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 17-17 επτά λεπτά πριν το τέλος. Η Πυλαία διατήρησε ένα προβάδισμα δύο γκολ (18-20) μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει μια εντυπωσιακή ανατροπή και να πάρει τη νίκη με σκορ 22-21.

O Παπαδόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ, με επτά γκολ, ενώ ο Λιάπης σημείωσε το γκολ που σφράγισε τη νίκη. Για την Πυλαία, ξεχώρισαν ο Καραγκιοζόπουλος με πέντε γκολ και οι Αλεξανδρίδης και Τριανταφυλλίδης με τέσσερα.

Το παιχνίδι ΑΕΚ – ΑΕΣΧ Πυλαίας έληξε με σκορ 22-21. Στην αναμέτρηση, το σκορ στα πεντάλεπτα ήταν το εξής: 1-2, 5-3, 7-4, 8-5, 9-7, 12-10 (ημίχρονο), 13-11, 14-13, 15-15, 16-17, 17-18, 22-21.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους εξής παίκτες: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς, Μάλλιος, Ηλιόπουλος, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι, Λιάπης, Μαρτίνοβιτς, Άρσιτς, Σόκολιτς, Κεδέρης. Από την άλλη, η Πυλαία είχε στην ενδεκάδα της τους: Μοισίγιεφ, Παλάσκας, Αντωνιάδης, Καραγκιοζόπουλος, Ντανουλέτ, Τσορτέκης, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας, Μπίλλιας, Αλεξανδρίδης, Καβουσανάκης, Κυριακίδης, Τριανταφυλλίδης Δ., Τριανταφυλλίδης Α., Κουκμίσης, Τζέλη.

Οι διαιτητές του αγώνα ήταν οι Καρυδάκης και Γιακάλης. Οι δίλεπτοι ήταν 3-6, ενώ τα πέναλτι ήταν 3/4-2/3.