Ήττα για τη Δόξα Κατωκοπιάς και ισοπαλία για ΑΕΚ και Εθνικός Άχνας

Ο Άρης Λεμεσού πέτυχε δεύτερη σερί νίκη του στο κυπριακό πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 2-1 της Δόξας Κατωκοπιάς σε ένα δυνατό παιχνίδι στη Λεμεσό. Με αυτή τη νίκη, ο Άρης ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με την Ανόρθωση και την ΑΕΛ Λεμεσού.

Η Δόξα Κατωκοπιάς προηγήθηκε στο σκορ με τον Σιμάνσκι στο 58′, αλλά ο Άρης αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Αντωνιάδη στο 65′. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη στο 83′ με ένα πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο ‘Αρτουρ.

Το παιχνίδι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Εθνικό Άχνας ήταν φουρτούνα γκολ και δράσης, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς με ένα εντυπωσιακό 5-5. Και οι δύο ομάδες πήραν τον πρώτο τους βαθμό για τη φετινή σεζόν.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2 γκολ από τον Ήλια στο 4′ και τον Σολ στο 6′, αλλά η Εθνικός Άχνας αντέδρασε και με ένα χατ-τρικ του Σολ κατάφερε να προηγηθεί με 4-3. Ωστόσο, ο Σολ σημείωσε ακόμα ένα γκολ για την ΑΕΚ στο 35′ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 4-4. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σολ σημείωσε ένα ακόμα γκολ στο 73′, αλλά ο Λομοτέι ισοφάρισε για τον Εθνικό Άχνας στο 86′.