Άρσεναλ με ενέργεια και «πεντάρα», η Μπόρνμουθ κερδίζει για πρώτη φορά φέτος!

Η Άρσεναλ πρέπει να πανηγυρίσει τη νίκη απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και πήρε επίσης υπόψη την κούραση από το ταξίδι στη Σεβίλλη. Ωστόσο, ο προπονητής Μικέλ Αρτέτα επέλεξε να χρησιμοποιήσει τον Έντι Ενκέτια, ο οποίος ήταν φανταστικός, και το rotation αποδείχτηκε επιτυχημένο.

Ο νεαρός ποδοσφαιριστής άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ στο 27ο λεπτό, μετά από μια εξαιρετική ασίστ του Ντέκλαν Ράις. Στο δεύτερο μέρος, στο 47′, σημείωσε άλλα δύο γκολ από κόρνερ του Μπουκάγιο Σάκα.

Το τρίτο γκολ του Ενκέτια ήταν το καλύτερο της βραδιάς. Στο 60′, σκόραρε από μεγάλη απόσταση εκτός περιοχής με ένα εξαιρετικό σουτ.

Το παιχνίδι φαινόταν ήδη τελειωμένο, αλλά οι αλλαγές του Αρτέτα έδωσαν ένα νέο αίσθημα στην ομάδα. Ο Βιέιρα πήρε ένα πέναλτι στο τέλος του παιχνιδιού που εκμεταλλεύτηκε και μετατράπηκε σε γκολ. Στη συνέχεια, ο Τομιγιάσου σκόραρε με ένα ωραίο σουτ εντός περιοχής, ολοκληρώνοντας την επικράτηση της Άρσεναλ με 5-0.

Την ίδια στιγμή, η Μπόρνμουθ κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη αυτή τη σεζόν, αφήνοντας μοναδική τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ χωρίς νίκη στην Premier League.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ έναντι της Μπέρνλι, η Μπόρνμουθ δεν επηρεάστηκε. Ο Τέιλορ ισοφάρισε στο 11′ και ο Σεμένιο σκόραρε στο 22′. Ο Μπίλινγκ πέτυχε το γκολ της νίκης στο 76′, κατακτώντας την πρώτη νίκη της ομάδας για αυτή τη σεζόν. Η Μπόρνμουθ πλέον βρίσκεται στην 17η θέση της βαθμολογίας.

Στο 89′, ο Ροντρίγκες σκόραρε για την Μπέρνλι, αλλά ο VAR αποφάσισε ότι ήταν οφσάιντ. Η επανάληψη πήρε πάνω από 5 λεπτά, κάτι που προκάλεσε ανυπομονησία στο κοινό, και τελικά το γκολ ακυρώθηκε. Το παιχνίδι έληξε με περισσότερα από 10 λεπτά καθυστέρησης.