Αραντίνα – Ρεάλ 1-3: Εύκολη πρόκριση για την «Βασίλισσα»

Το όνειρο της Αραντίνα για το θαύμα κράτησε για 54 λεπτά, καθώς σε εκείνο το σημείο ήταν που ο Χοσέλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι ανοίγοντας έτσι τον δρόμο για την νίκη (3-1) της Ρεάλ Μαδρίτης και την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ισπανίας.

Σε μια αναμέτρηση που ο Κάρλο Αντσελότι είχε την ευκαιρία να προχωρήσει σε εκτεταμένο rotation, ρίχνοντας στο αρχικό σχήμα τους νεαρούς Τομπίας, Καρίγιο και Παζ, αλλά και τον Αρντά Γκιουλέρ ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την Βασίλισσα, έχοντας μάλιστα και δοκάρι στα μέσα του πρώτου μέρους.

Εκτός αποστολής Γιόβετιτς, Ιμπόρα – Βασικός ο Ναβάρο, αλλαγή ο Αλγκασίμ Μπα – Μέσα ο Πορόζο

Ο Χοσέλου έδωσε το προβάδισμα στην Βασίλισσα στο 54ο λεπτό με τον Μπραχίμ Ντίαθ λίγα λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του. Η Ρεάλ συνέχισε να πιέζει και πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Ροντρίγκο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τον Καμπράλ στο 94′ για το τελικό 3-1.

Ρεάλ: Κέπα – Βινίσιους Τομπίας (79’ Άλβαρο Ροντρίγκες), Νάτσο, Καρίγιο, Φραν Γκαρθία – Καμαβινγκά (60’ Βαλβέρδε), Θεμπάγιος, Νίκο Πας (69’ Μάριο Μαρτίν), Γκιουλέρ (60’ Ροντρίγκο) – Μπραΐμ Ντίαθ, Χοσέλου.