Απίστευτη νίκη της Μπανταλόνα με buzzer beater του Φελίς στη Λιουμπλιάνα!

Η Μπανταλόνα κατάφερε και απέδρασε από το γήπεδο της Τσεντεβίτα Ολίμπια, καθώς επικράτησε με σκορ 88-87, στο πρώτο της παιχνίδι μετά από 2 εβδομάδες στο EuroCup. Οι φιλοξενούμενοι υποχρέωσαν τους Σλοβένους στη δεύτερη ήττα τους. Η αναμέτρηση κρίθηκε υπέρ της ομάδας της Βαρκελώνης στην παράταση, όταν ο Αντρές Φελίς πέτυχε ένα εκπληκτικό φλόατερ σουτ στην τελευταία στιγμή, αφού προηγουμένως ο Τζάστιν Κομπς είχε φαίνεται ότι είχε δώσει τη νίκη στην Τσεντεβίτα Ολίμπια.

Στο εξαιρετικό αυτό ντέρμπι, ο κορυφαίος παίκτης των νικητών ήταν ο ΝτεΣόν Τόμας, πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, που σημείωσε 23 πόντους. Σημαντική συμβολή είχαν επίσης ο Βλαντιμίρ Μπροτζιάνσκι με 19 πόντους και ο Αντε Τόμιτς με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από την αντίπαλη ομάδα, ξεχώρισε ο Τζάστιν Κομπς με 28 πόντους.

Τα δεκάλεπτα του παιχνιδιού ήταν: 18-20, 43-32, 53-53, 76-76 (κατάληξη κανονικού χρόνου), 87-88 (κατάληξη παράτασης).