Αγγλία στο EURO 2024 με νίκη επί της Ιταλίας: Ανατροπή υπό την ηγεσία των Κέιν και Μπέλιγχαμ! (βίντεο)

Παρά το γεγονός ότι η Ιταλία δεν είχε ηττηθεί σε εκτός έδρας αγώνα των προκριματικών αγώνων ευρωπαϊκής διοργάνωσης από τον Σεπτέμβριο του 2006 και ότι η Αγγλία δεν είχε καταφέρει ποτέ να τη νικήσει δύο συνεχόμενες φορές στον 21ο αιώνα, η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ πανηγύρισε μία επική νίκη επί της Ιταλίας με 3-1 και εξασφάλισε την παρουσία της στο EURO 2024.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 15ο λεπτό με το γκολ του Σκαμάκα, η Αγγλία αντέδρασε εξαιρετικά. Ο Μπέλιγχαμ κέρδισε πέναλτι από τον Ντι Λορέντσο και ο Κέιν ισοφάρισε στο 32′, φτάνοντας τα 23 γκολ με τη φανέλα της χώρας του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες τους από τα αριστερά, αλλά η Αγγλία κυριάρχησε στην επανάληψη.

Σε μία εξαιρετική συνεργασία, η ομάδα του Σάουθγκεϊτ προηγήθηκε με τον Ράσφορντ στο 47′, ενώ ο Μπέλιγχαμ καθορίστηκε πρωταγωνιστής με την ασίστ του. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Κέιν στο 77ο λεπτό. Έτσι, η Αγγλία κατάφερε να εξασφαλίσει την πρωτιά στον όμιλο και την παρουσία της στο EURO 2024 που θα διεξαχθεί στη Γερμανία, με στόχο την κατάκτηση του τροπαίου.